Що таке незаконна вирубка лісу, як її розпізнати та яка відповідальність передбачена законодавством? Ключові моменти, пов’язані з порушеннями у сфері лісокористування — від ознак незаконної рубки до кримінальних та адміністративних наслідків.
Спеціально для Інформатора Івано-Франківськ юрист АО “EvrikaLaw”, Андрій Шелих розповідає про відповідальність за незаконну вирубку лісів.
Далі надаємо дослівний експертний матеріал від фахівця.
Що таке незаконна рубка лісів?
Відповідно до норм Лісового кодексу України (стаття 69 Лісового кодексу України), незаконна рубка — це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Під спеціальним дозволом у такому випадку вважається лісорубний або лісовий квиток, що має затверджену постановою Кабінету міністрів України форму та порядок видачі.
Щодо того, який орган уповноважений видати такий спеціальний дозвіл, то варто звертати увагу на вид спеціального використання лісових ресурсів.
У разі спеціального дозволу на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, наразі таким органом в Україні є Державне агентство лісових ресурсів України.
У інших випадках такий дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.
Також слід зазначити, що Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства.
Особливу увагу слід звернути на те, що на виділених лісорубним (лісовим) квитком лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для тих цілей, що передбачені у вищенаведеному квитку. У іншому випадку така рубка буде вважатись незаконною.
Як відрізнити незаконну рубку від законності або ж такої, яка здійснюється з санітарною метою?
Основні ознаки за допомогою яких можна відрізнити незаконну порубку:
- відсутність клейма на пні при вибіркових рубаннях;
- відсутність попереджувальних і заборонних знаків;
- відсутність діляночних стовпчиків на яких написано вид і основні атрибути рубки;
- відсутність меж лісосіки на крайніх ростучих деревах;
- приховані (замасковані) пеньки зрубаних дерев;
- відсутність категорій технічної придатності (одна, дві, або три вертикальних риски) на стовбурах спиляних чи відведених до вирубування дерев
- та інше.
Види відповідальності за таке порушення
Говорячи про відповідальність, варто зазначити, що відповідно до ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
У випадку саме незаконної рубки лісів, мова йтиме про кримінальну та адміністративну відповідальність.
Кримінальна відповідальність за незаконну порубку лісу встановлюється ст. 246 Кримінально кодексу України і передбачає, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
У примітці до статті зазначено, що у такому випадку істотною шкодою вважається така шкода, яка у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.
У випадку незаконної порубки у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Щодо адміністративної відповідальності, то вона передбачена ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення та вказує, що незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також у даному випадку варто зауважити, що адміністративне стягнення за таке правопорушення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.
Куди можна звернутись у разі виявлення незаконної рубки лісу?
- Поліція (у разі термінового звернення)
- Держекоінспекція (гаряча лінія: +380 44 521 20 38)
- Державне підприємство “Ліси України” (гаряча лінія: 0-800-334-105)
- Держлісагенства України (гаряча лінія: 0-800-604-473)
Перевірку легальності вирубки можна здійснити і за допомогою смартфону на сайті lk.ukrforest.com. При цьому на вищенаведеному сайті можна ознайомитися з переліком лісорубних квитків на заготівлю деревини або перевірити на карті законність здійснення рубок. Реєстр містить низку опцій, зокрема, можна обрати необхідну область, лісгосп, лісництво, квартал та виділ, систему і тип рубок, їхній статус та період проведення.
Читати також: Тепер в Резерв+ можна дізнатись причину розшуку та дату його початку
Підписуйтесь, щоб частіше бачити наші новини.
Головне фото ілюстративне.
Залишайтеся на зв’язку! Ми у Facebook, Instagram, Telegram.
Надсилайте свої новини нам на пошту: [email protected]
Телефонуйте за номером 096 989 60 87